Moja Diagnoza Polska ul. Dąbrowskiego 77A, Poznań

Rejestracja: 507 807 407

Rezonans magnetyczny (MR/MRI) jest jednym z najważniejszych i najbardziej dokładnych badań z zakresu diagnostyki obrazowej. Stosuje się go do wykrywania zmian chorobowych w tkankach, dlatego jest tak przydatny do diagnozowania schorzeń kręgosłupa, mózgu, serca i mięśni – praktycznie całego ciała.

Na czym polega badanie rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny wykorzystuje pole magnetyczne do generowania obrazów, jest badaniem całkowicie bezbolesnym, bezinwazyjnym i nieszkodliwym. Wykonanie badania trwa, w zależności od badanej okolicy anatomicznej, od 20 do 60 minut. Pacjent podczas badania przebywa w pozycji leżącej na specjalnym (ruchomym) stole, w tunelu tzw. gantrze rezonansu. Otwór standardowej gantry ma 60 cm średnicy. Podczas badania (tak zwanego skanowania), pacjent musi pozostać bez ruchu. Badaniu towarzyszy charakterystyczny, dość głośny dźwięk.

Jak radzić sobie z klaustrofobią podczas badania rezonansem magnetycznym?

Często zgłaszanym przez pacjentów problemem przed umówieniem badania rezonansu magnetycznego jest klaustrofobia. Opisany wcześniej przebieg badania może być wyjątkowo trudnym doświadczeniem dla osób ciepiących na klaustrofobię. Aby przetrwać badanie i złagodzić lęk, może pomóc zastosowanie kilku strategii.

Przede wszystkim, należy zrozumieć na czym polega i jak przebiega badanie. Pozytywne nastawienia pacjenta pozwoli na zaakceptowanie przestrzeni w której będzie się znajdował podczas trwania badania – tak naprawdę przestrzeń gantry nie jest całkowicie zamknięta (przestrzeń jest otwarta z przodu i z tyłu). Przestrzeń jest dodatkowo oświetlona i wentylowana.

W opanowaniu lęku pomaga stały kontakt z personelem medycznym – elektroradiologiem, który może porozumiewać się z pacjentem za pomocą mikrofonu, a kamera pozwala mu cały czas monitorować położenie pacjenta. Bardzo pomocnym elementem jest możliwość przerwania badania przez pacjenta kiedy poczuje się słabo, dzięki specjalnemu przyciskowi, tzw. „gruszce”. Użycie jej nie oznacza to jednak zakończenia badania, rozmowa z elektroradiologiem i jego wsparcie niemalże za każdym razem umożliwia kontynuację przebiegu badania przy zachowaniu jego dobrej jakości.

Ważnym aspektem jest skoncentrowanie się na celu badania oraz zastosowanie prostej techniki relaksacyjnej – równomiernego oddychania, które pozwoli utrzymać spokój. Wielokrotnie w walce z klaustrofobią pomaga zabranie ze sobą na badanie osoby towarzyszącej, która poprawi komfort psychiczny osoby przebywającej w tunelu rezonansu magnetycznego.

Zalecamy również, aby zamknąć oczy i pomyśleć o rzeczach przyjemnych, przywołać dobre wspomnienia – w naszej pracowni do dyspozycji są również opaski na oczy, które pomogą zapomnieć o otoczeniu, w którym się znajdujemy.

Niektóre okolice anatomiczne np. kolano lub stopę można zbadać w pozycji odwróconej, czyli nie ma wtedy konieczności wjeżdżania głową do tuby – wjeżdża się nogami, a głowa pozostaje w wolnej przestrzeni. W skrajnych przypadkach polecamy rozważenie konsultacji z lekarzem, który w przypadku braku przeciwwskazań pomoże dostosować odpowiednią krótkotrwałą farmakoterapię.

W sytuacji, w której nie uda się przeprowadzić badania pacjent zostaje kierowany do placówek w których wykonuje się badania otwartym rezonansem magnetycznym lub w sedacji. Alternatywą może okazać się również wykonanie badania tomografii komputerowej, ale to oczywiście zależne jest od sytuacji klinicznej pacjenta i wskazań lekarskich.

Rezonans magnetyczny głowy a klaustrofobia

Rezonans magnetyczny głowy to największe wyzwanie dla osób z klaustrofobią. Aby móc wykonać to badanie konieczne jest użycie specjalnie dedykowanej cewki, będącej niezbędnym elementem do zbadania całego obszaru badanej okolicy. Ale i na to znajdzie się sposób, aby móc wykonać badanie. Przy cewce umieszczone jest lusterko pozwalające patrzeć przed siebie, dzięki temu nie mamy wrażenia, że jesteśmy zamknięci w ciasnym pomieszczeniu. Ponadto, wedle preferencji pacjenta stosujemy też wyżej wspomniane opaski na oczy – unikanie patrzenia może pomóc w zminimalizowaniu uczucia klaustrofobii. Otwarta komunikacja z personelem medycznym pomoże poczuć się bezpiecznie i komfortowo podczas przebiegu całej procedury.

Rezonans magnetyczny a klaustrofobia – podsumowanie

Mimo, że klaustrofobia to względne przeciwskazanie do wykonania rezonansu magnetycznego, jest wiele sposobów, aby poradzić sobie z lękiem. Nasz wykwalifikowany personel staje na wysokości zadania, aby być wsparciem dla pacjenta i pomóc pokonać lęk. Osoba poddana obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego musi być pozytywnie nastawiona do wykonania badania i pamiętać o tym, że podczas jego trwania nie jest sama. Przygotowanie do badania i zapoznanie się z jego przebiegiem to kluczowy element do sukcesu. Pamiętajmy, aby poinformować personel o problemie klaustrofobii przed umówieniem się na badanie, pozwoli to zaoferować wsparcie oraz odpowiednie wskazówki.