Rezonans magnetyczny Poznań

W centrum diagnostyki obrazowej Moja Diagnoza wykonujemy szereg profesjonalnych badań z użyciem rezonansu magnetycznego. Korzystamy z nowoczesnego i niezwykle precyzyjnego sprzętu, który gwarantuje najwyższą trafność diagnoz. Wszystkie badania wykonywane są przez wykwalifikowany personel medyczny, a opisy przez doświadczonych lekarzy radiologów. Zadzwoń i umów się na prywatną wizytę w naszym centrum medycznym w Poznaniu.

SZYBKA REJESTRACJA

Moja Diagnoza Polska Sp. z o.o.
Centrum Medyczne Nobel Tower +2p
ul. Dąbrowskiego 77A,

Tel: 507 807 407

E-mail: rejestracja@mojadiagnoza.com.pl


Badanie rezonansem magnetycznym 

Czym jest?

Rezonans magnetyczny (RM, MRI – magnetic resonance imaging, NMR – nuclear magnetic resonance, MR – magnetic resonance) to nieinwazyjna, bezbolesna i w pełni bezpieczna metoda obrazowania narządów wewnętrznych pacjenta na wszystkich płaszczyznach. Stosowana przede wszystkim do wykrywania zmian chorobowych w tkankach, szczególnie tych zasłoniętych kośćmi, dlatego też jest przydatna do badania mózgu, serca i mięśni. Rezonans magnetyczny jest jedną z najważniejszych i najbardziej dokładnych technik diagnostyki obrazowej. Może być wykorzystywany w badaniach praktycznie całego ciała. 

Tomografia rezonansu magnetycznego pozwala na precyzyjne odwzorowanie na monitorze tkanek, narządów oraz całych układów w ludzkim organizmie, co umożliwia postawienie trafnej diagnozy i monitorowanie efektów podjętego leczenia. Badanie to wykorzystuje zjawisko jądrowego rezonansu magnetycznego. Za pomocą specjalnej aparatury, do tkanek w organizmie człowieka wysyłane jest silne pole magnetyczne, efektem czego jest reakcja atomów wodoru, które dopasowują swój ruch do kierunku działania wspomnianego pola. Reakcję tę odbierają detektory, które przekształcają ruch na obrazy wyświetlane na ekranie komputera. Badanie rezonansem magnetycznym jest w pełni bezpieczne dla pacjenta – promieniowanie emitowane przez aparat nie jest szkodliwe dla ludzkiego organizmu.

Rezonans magnetyczny Poznań
Badanie rezonansem magnetycznym

Rezonans Magnetyczny – Wskazania

do przeprowadzenia badania:

  • diagnostyka stanu narządów miękkich,
  • diagnostyka chorób (m.in. stwardnienie rozsiane, nowotwory),
  • ocena schorzeń układu krążenia,
  • diagnostyka stanu układu kostno-stawowego,
  • różnicowanie zmian w obrębie ośrodkowego układu nerwowego,
  • diagnostyka stanu narządów jamy brzusznej oraz miednicy.

O wykonaniu badania decyduje lekarz radiolog.

W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem:

+48 507 807 407

Rezonans Magnetyczny – Przeciwwskazania

do wykonania badania:

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania rezonansu magnetycznego są wszczepione u pacjenta urządzenia elektroniczne i elektryczne, a w szczególności:

  • rozrusznik serca,
  • wszczepiony aparat słuchowy,
  • pompa insulinowa,
  • klipsy metalowe wewnątrzczaszkowe,
  • neurostymulatory
  • metaliczne ciało w oku

Przeciwwskazania względne:

  • pierwszy trymestr ciąży
  • ciała obce
  • metalowe endoprotezy

Pracownia rentgenowska Poznań – wykonywane badania

Zakres wykonywanych badań:

  • rezonans magnetyczny kręgosłupa – diagnostyka bólów występujących we wszystkich odcinkach kręgosłupa, ocena schorzeń kręgów, ocena mięśni i więzadeł;
  • rezonans magnetyczny głowy – diagnostyka bólów i zawrotów głowy, zmian ogniskowych i udarów mózgu, a także zaburzeń widzenia, badania naczyniowe, obrazowanie mózgowia;
  • rezonans magnetyczny szyi – ocena krtani i tkanek miękkich szyi,
  • rezonans magnetyczny stawów – ocena stawów kolanowych, biodrowych, łokciowych, ramiennych, stawów stopy i ręki, powierzchni stawowych, płynu wewnątrzstawowego, więzadeł, diagnostyka zmian zapalnych, nowotworowych i zwyrodnieniowych;
  • rezonans magnetyczny jamy brzusznej – ocena stanu narządów jamy brzusznej i dróg żółciowych;
  • rezonans magnetyczny miednicy – ocena stanu narządów i struktur kostnych miednicy.

Badanie MRI

jak wygląda?

Badanie MRI jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Czas trwania zależy od obszaru ciała poddawanego rezonansowi, procedura trwa ok. 30 minut. W niektórych przypadkach zaleca się wykonanie badania z użyciem kontrastu – o jego podaniu decyduje lekarz radiolog. Pacjent zostaje umieszczony na specjalnym stole, a następnie wsunięty do tunelu, w którym znajduje się centrum skanera. W trakcie badania powinien pozostać w pozycji nieruchomej. Dla podniesienia komfortu tunel jest oświetlony i wentylowany. Przez cały okres badania personel medyczny ma kontakt z pacjentem (poprzez zainstalowaną kamerę telewizyjną oraz mikrofon). Towarzyszący badaniu charakterystyczny, pukający dźwięk może zostać stłumiony poprzez specjalne słuchawki lub zatyczki do uszu, jeżeli pacjent sobie tego życzy.

    Pracownia rezonansu magnetycznego Poznań

    Rezonans Siemens Magnetom Avanto

    W naszej pracowni obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego wykonujemy za pomocą nowoczesnej aparatury Siemens Magnetom Avanto 1.5T, która pozwala uzyskać doskonałej jakości obraz w krótkim czasie. To pierwszy taki sprzęt oparty na technologii TIM (Total Imaging Matrix), która stała się światowym standardem w zakresie diagnostyki MR. Aparat został wyposażony w specjalną cewkę matrycową, która stanowi przełomowe odkrycie w dziedzinie obrazowania rezonansem. Siemens Magnetom Avanto zapewnia szybką i trafną diagnozę, umożliwiając tym samym podjęcie natychmiastowego leczenia.

    Pracownia rezonansu magnetycznego Poznań

    Rezonans magnetyczny – jak się przygotować?

    • Przyjdź na badanie wcześniej (około 30 minut wcześniej przed planowanym rezonansem magnetycznym) w celu wypełnienia ankiety pacjenta.
    • Zabierz ze sobą dokumentację medyczną badanej okolicy: wypisy ze szpitala oraz wyniki wszystkich poprzednich badań obrazowych (opisy, zdjęcia, płyty) – USG, RTG, TK, MR, PET i innych. W przypadku MRI Prostaty konieczne jest zabranie ze sobą aktualnego wyniku PSA i ewentualnego USG.
    • W przypadku wszczepionych jakichkolwiek implantów należy dostarczyć dokumentację medyczną oraz zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do badań.
    • Jeżeli przyjmujesz na stałe leki, zażyj je zgodnie z zaleceniami lekarza, popijając wodą niegazowaną.
    • W przypadku rezonansu magnetycznego z kontrastem: konieczne jest posiadanie wyniku poziomu kreatyniny (nie starsze niż 7 dni), po zakończeniu badania spożywaj duże ilości wody (co najmniej litr wody dziennie) w celu szybszego wydalenia środka kontrastowego z organizmu
    Uwagi ogólne

    Do pracowni rezonansu magnetycznego zabronione jest wnoszenie następujących przedmiotów:

    • portfel, pieniądze, monety, karty kredytowe, inne karty z paskami magnetycznymi,
    • urządzenia elektroniczne, np. telefon komórkowy,
    • aparat słuchowy,
    • klucze,
    • zegarek,
    • metalowa biżuteria,
    • spinki do włosów,
    • elementy ubioru zawierające metalowe części.

    Rezonans magnetyczny – kiedy należy powtórzyć?

    Nie ma konkretnych wskazań dotyczących częstotliwości badania rezonansem magnetycznym. Należy je wykonywać zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Jeżeli pacjent poruszy się w trakcie rezonansu, wynik może być niewiarygodny i badanie będzie trzeba wówczas powtórzyć.

    Rezonans magnetyczny prywatnie Poznań
    Badanie MRI Poznań

    Rezonans Poznań – dlaczego my?

    Dzięki ścisłej specjalizacji naszego zespołu, wiedzy i doświadczeniu pracowników, a także zaawansowanej technologicznie aparaturze Siemens gwarantujemy profesjonalną opiekę oraz najwyższą trafność diagnozy. Wszystkie badania przeprowadzane są w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Wizyty odbywają się bez kolejek, a krótki czas oczekiwania na wyniki umożliwia natychmiastowe podjęcie leczenia.
    Jeżeli chcesz wykonać badanie rezonansem magnetycznym prywatnie w Poznaniu, zadzwoń i umów się na wizytę w naszym centrum. Zapraszamy do budynku Nobel Tower przy ulicy Dąbrowskiego 77A.

    NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE
    PYTANIA PRZEZ PACJENTÓW

    Jak ustalić termin badania?

    Aby umówić się na badanie MRI należy zadzwonić pod numer 507 807 407 bądź dokonać rejestracji osobiście w Centrum Medycznym Nobel Tower w Poznaniu przy ul. Dąbrowskiego 77A (+2 piętro). Do rejestracji niezbędny jest dokument tożsamości. Istnieje możliwość rejestracji poprzez e-mail rejestracja@mojadiagnoza.com.pl lub stronę internetową (przycisk UMÓW BADANIE).

    Czy jest niezbędne skierowanie na badanie rezonansem magnetycznym?

    Badanie rezonansem magnetycznym można wykonać prywatnie bez skierowania.

    Jaką dokumentację medyczną należy zabrać na rezonans magnetyczny?

    Na badanie należy zgłosić się z wcześniejszą dokumentacją medyczną badanej okolicy: wypisy ze szpitala oraz wyniki wszystkich poprzednich badań obrazowych (opisy, zdjęcia, płyty) – USG, RTG, TK, MR, PET i innych. W przypadku MRI Prostaty konieczne jest zabranie ze sobą aktualnego wyniku PSA i ewentualnego USG.

    Jak odebrać wynik badania rezonansem?

    Wyniki badania należy odebrać osobiście, online pod tym adresem lub za pośrednictwem osoby trzeciej posiadającej upoważnienie pozostawione w Centrum Medycznym Moja Diagnoza.

    Upoważnienie do odbioru wyników badania rezonansu magnetycznego dla osoby trzeciej

    Aby umożliwić odebranie wyników badań osobie trzeciej, należy pobrać i wypełnić poniższe oświadczenie.

    Ankieta przed badaniem rezonansem magnetycznym

    Czy istnieją jakieś zalecenia dotyczące ubioru lub przygotowania do badania MRI?

    Wszystkie pracownie rezonansu magnetycznego zalecają, aby przed badaniem usunąć wszelkie metalowe przedmioty, biżuterię i ubrać się w luźne, wygodne ubrania. Warto też poinformować lekarza o ewentualnych implantach czy chorobach, które mogą wpłynąć na badanie.

    Czy są zalecenia dotyczące badania MRI z kontrastem?

    W przypadku rezonansu magnetycznego z kontrastem: konieczne jest posiadanie wyniku poziomu kreatyniny (nie starsze niż 7 dni), stawienie się w dniu badania na czczo, a po zakończeniu badania spożywanie dużej ilości wody (co najmniej litr wody dziennie) w celu szybszego wydalenia środka kontrastowego z organizmu.

    Czy badanie rezonansem magnetycznym jest bolesne lub niebezpieczne?

    Badanie jest bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne.

    Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do przeprowadzenia badania rezonansem magnetycznym?

    Tak, istnieją pewne przeciwwskazania, takie jak obecność wszczepionych urządzeń medycznych, ciąża w zaawansowanym stadium lub obecność metalowych odłamków w ciele.

    Jak długo trwa typowe badanie rezonansem magnetycznym?

    Czas trwania badania może się różnić w zależności od badanej okolicy ciała, ale przeciętnie wynosi ono 30 minut.

    Ile kosztuje badanie rezonansem magnetycznym?

    Cena badania rezonansem magnetycznym może się różnić w zależności od badanej okolicy ciała oraz tego gdzie MRI jest przeprowadzane. Aby poznać ceny usług, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z Centrum Medycznym Moja Diagnoza.