Tomografia Poznań
Tomograf -Przeciwwskazania
Tomografia komputerowa jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. W przeciągu paru chwil (10 – 15 minut) można uzyskać obraz narządów i wykryć zmiany. Jeżeli pacjentowi podano kontrast, możliwe jest u niego wystąpienie dolegliwości: torsje, zawroty głowy, metaliczny posmak, szybkie bicie serca. Każde takie niepożądane działanie należy natychmiast zgłaszać. W szczególnych przypadkach występują przeciwwskazania co do przeprowadzenia badania, mogą to być:
- ciąża;
- nadczynność tarczycy;
- nieprawidłowa praca nerek;
- ostre reakcje organizmu na skutek wypicia środka kontrastowego.
O wykonaniu badania decyduje lekarz radiolog.
W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem:
+48 507 807 407
Tomografia Poznań – jakie badania wykonasz?
W naszej pracowni tomografii komputerowej w Poznaniu wykonasz następujące badania:
- Tomografia komputerowa kręgosłupa – szyjnego, piersiowego, lędźwiowego – ocena zmian pourazowych, patologicznych, ocena złamań w obrębie trzonów kręgów
- Tomografia komputerowa klatki piersiowej – ocena miąższu płucnego, zmian nowotworowych, możliwość oceny pęcherzyków płucnych (HRCT klatki piersiowej)
- Tomografia komputerowa stawów – ocena – ocena stawów kolanowych, biodrowych, łokciowych, ramiennych, stawów stopy i ręki, powierzchni stawowych, , diagnostyka zmian zapalnych, nowotworowych i zwyrodnieniowych;
- Tomografia komputerowa głowy – diagnostyka bólów i zawrotów głowy, zmian ogniskowych i udarów mózgu, a także zaburzeń widzenia, zmiany niedokrwienne, badania naczyniowe – angiografia, obrazowanie mózgowia;
- Tomografia komputerowa szyi – ocena krtani i zmian patologicznych w obrębie szyi;
- Tomografia komputerowa jamy brzusznej – ocena stanu narządów jamy brzusznej (schorzenia nerek, jelita grubego, trzustki) i dróg żółciowych;
- Tomografia komputerowa miednicy mniejszej – ocena stanu narządów i struktur kostnych miednicy, diagnostyka naczyń krwionośnych;
- Tomografia komputerowa zatok – ocena drożności zatok, przewlekłe zapalenie zatok;
- Tomografia komputerowa kości długich – ocena pourazowa, ocena zmian patologicznych w obrębie kości
Tomografia – wykonywane badania
Za pomocą tomografii komputerowej można wykonać całą serię badań i poddać prześwietleniu dowolny obszar ciała. Do tych najczęstszych zalicza się tomografię komputerową głowy, jamy brzusznej, tomografię zatok, oraz klatki piersiowej. Na wykonanie badań lekarz przepisuje skierowanie, z którym należy udać się do ośrodka medycznego wyposażonego w tomograf komputerowy.
Tomografia komputerowa – kiedy należy ją zrobić?
Tomografię komputerową trzeba wykonać jak najszybciej w momencie podejrzenia jakichkolwiek zmian występujących w organizmie. W zależności od obszaru pojawienia się dolegliwości, pacjent powinien zostać skierowany na:
tomografię komputerową głowy – wykorzystywana w przypadku gdy pacjent miał udar mózgu, doznał urazu czaszkowo-mózgowego, występują podejrzenia co do guza mózgu lub zmian niedokrwiennych, podejrzenie wad w rozwoju ucha zewnętrznego i środkowego (także jego zapalenia), zdiagnozowanie u pacjenta Alzheimera, w celu zdiagnozowania lub wykluczenia nowotworu, podejrzenie niedokrwistości lub występowanie krwotoków. W przypadku dzieci tomografia komputerowa może wykryć wady rozwojowe.
Tomografię komputerową jamy brzusznej – badanie tomografem w tym przypadku jest konieczne gdy pacjent cierpi na schorzenia nerek, występują przesłanki co do tego, że pacjent choruje na nowotwór, ma zapalenie trzustki, jelita grubego, niedrożność przewodu pokarmowego, doznał urazu jamy brzusznej, pojawiło się krwawienie z przewodu pokarmowego.
Tomografię komputerową zatok – tomografia w tym przypadku zalecana jest pacjentom, którzy cierpią z powodu przewlekłego zapalenia zatok, u których wystąpił uraz w obrębie zatok, lub jest podejrzenie związane z guzem jamy nosowej. Lekarz może skierować pacjenta na tomograf w celu oceny i wyznaczenia kierunku oraz strategii leczenia chorób zatok.
Tomografię klatki piersiowej – jest to skuteczna forma badania, która pozwala na uwidocznienie przyczyn gorszego stanu pacjenta i odczuwania bólu w okolicach serca, płuc, oskrzeli i przełyku. W przypadku wątpliwości lekarzy co do wyników innych badań, jak RTG, lub powstałych urazów okolic klatki piersiowej, tomografia komputerowa pozwala wykryć ewentualne zmiany oraz ocenić ich rozległość. Badaniu poddawani są pacjenci, u których pojawiło się ryzyko wystąpienia tętniaka aorty, odczuwają dolegliwości, które wskazują na zapalenie płuc, istnieje potrzeba wykluczenia lub zlokalizowania nowotworu, określenia jego rozmiarów, wykrycie ewentualnych przerzutów.
Badanie tomografem – jak często można wykonywać badanie?
-
Badanie tomografem komputerowym należy wykonać w przypadku wyraźnych wskazań. Najlepiej, aby proces był powtarzany jak najrzadziej. Nie ma jednak określonych limitów co do ilości przeprowadzania takiego badania. Jeżeli występuje wyraźna potrzeba, należy skorzystać z takich możliwość technologicznych. Szczególnie ważne jest to u pacjentów, u których pojawiły się podejrzenia co do rozwoju choroby nowotworowej lub przerzutów. O tym jak często można i należy wykonywać badanie, decyduje lekarz.
Czy tomografia komputerowa jest bezpieczna – Uwagi ogólne
Tomografia komputerowa wiąże się z pewnym ryzykiem, jednakże to badanie wykorzystywane jest w szczególnych i określonych przypadkach. Podczas tomografii pacjent poddawany jest promieniowaniu rentgenowskiemu, które może uszkadzać DNA. Należy odnotować, że tomografia komputerowa jest konieczna gdy inne metody zawodzą. To znacznie szybciej przybliża pacjenta do uzyskania precyzyjnej diagnozy i być może wczesnego wykrycia niepokojących i zagrażających życiu zmian.
Podczas tomografii korzysta się z minimalnej dawki promieniowania – jego poziom został dostosowany w taki sposób, aby uzyskać jedynie wysokiej jakości obraz. Średnio przyjmowana dawka promieniowania, w przypadku przeprowadzonego badania całego ciała, to około 10 mSv.
Ta metoda może być szczególnie szkodliwa dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także dla dzieci. Nie jest to jednak reguła. Jeżeli lekarz zadecyduje, że tomografia komputerowa powinna zostać przeprowadzona również w przypadku tych osób, należy niezwłocznie poddać się badaniu. Przykładem do podjęcia takiej decyzji mogą być wątpliwości co do prawidłowego rozwoju płodu i zagrożenie życia dziecka.
Tomografia komputerowa prywatnie
Cena
Pracownia tomografii komputerowej Poznań – dlaczego my?
Oferta centrum medycznego Moja Diagnoza to kompleksowe usługi, wśród których znajdziesz innowacyjne metody badań przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu medycznego. Jesteśmy zespołem doświadczonych i wyposażonych w odpowiednią wiedzę osób, dbających o Twoje bezpieczeństwo, a także jakość świadczonych badań. Twoje zdrowie i zaufanie jest dla nas najważniejsze. Dzięki doskonałej lokalizacji w niedalekiej odległości od centrum Poznania oraz dobrej komunikacji miejskiej dotrzesz do nas bez problemu.
Skorzystaj z prywatnych usług, które zostały docenione przez szerokie grono pacjentów. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem adresu mailowego – szczegóły znajdziesz w zakładce kontakt.
Witaj w naszym centrum medycznym!