Moja Diagnoza Polska ul. Dąbrowskiego 77A, Poznań

Rejestracja: 507 807 407

Tomografia Poznań

Dla wielu osób tomografia komputerowa może okazać się koniecznością. To za sprawą tego badania lekarze mogą w sposób precyzyjny zdiagnozować przyczyny złego samopoczucia i zlokalizować zmiany zachodzące wewnątrz organizmu. Tomografia jest jedną z głównych i podstawowych metod diagnostyki, po którą sięga współczesna medycyna.

Skorzystaj z usług naszego nowoczesnego centrum medycznego w Poznaniu. Dzięki szybkiej i bezproblemowej rejestracji możesz umówić się prywatnie na wizytę bez kolejek. Za sprawą specjalnie przygotowanej sekcji, wyniki otrzymasz online.

Badanie tomografem

Czym jest?

Tomografia komputerowa (ang. computed tomography) często określana w skrócie TK lub CK, jest metodą, za pomocą której specjaliści otrzymują obraz (tomogram) badanych narządów w przekroju. Dzieje się tak za sprawą promieni rentgenowskich, które są wykorzystywane przez tomograf w czasie diagnostyki. Wizualizacja narządów otrzymywana jest w technologii 2D lub 3D.

Podstawowymi elementami budowy tomografu komputerowego są: stół, konsola, a także skaner. Pacjent ułożony na równej powierzchni poddawany jest skanowaniu. Skaner wykonuje rotacyjne ruchy, prześwietlając wyszczególniony obszar ciała. W ten sposób uzyskany obraz trafia do oprogramowania komputerowego, który jest podstawą diagnostyki.

Pracownia tomografii komputerowej Poznań – jak wygląda badanie?

W momencie samej tomografii komputerowej osoba leży na specjalnie przygotowanym stole, będącym częścią całego urządzenia. W zależności od tego, jaki narząd poddawany jest prześwietleniu, pacjent zostanie poproszony o położenie się na plecach, boku lub na brzuchu. Szczegółowe informacje jak powinno się zachować w czasie badania, będą podawane przez operatora urządzenia. W trakcie procesu nie wolno się poruszać, a w momencie samego pomiaru należy wstrzymać na chwilę oddech.

Tomografia komputerowa – jak się przygotować?

Pacjent poddawany badaniom nie jest zobligowany do przygotowania się w żaden szczególny sposób. Jedynym wymogiem, jaki należy spełnić przed tomografią, jest stawienie się do ośrodka medycznego na czczo. Od czterech do sześciu godziny przed planowanym badaniem nie powinno się spożywać żadnych posiłków ani napojów. Jeżeli wskazane jest wypicie środka kontrastowego tuż przed tomografią, pacjent powinien zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu na dwa dni przed badaniem (2 litry na dobę). Osoby, zażywające jakiekolwiek leki, powinny przyjmować je regularnie. W przypadku posiadania aktualnych wyników badań oraz wyników wcześniej przeprowadzonych tomografii (o ile takie miały miejsce) najlepiej zabrać je ze sobą. Jeżeli masz pytania co do tego jak dobrze przygotować się do tomografii komputerowej, skorzystaj z zakładki kontakt.

Tomograf -Przeciwwskazania

Tomografia komputerowa jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. W przeciągu paru chwil (10 – 15 minut) można uzyskać obraz narządów i wykryć zmiany. Jeżeli pacjentowi podano kontrast, możliwe jest u niego wystąpienie dolegliwości: torsje, zawroty głowy, metaliczny posmak, szybkie bicie serca. Każde takie niepożądane działanie należy natychmiast zgłaszać. W szczególnych przypadkach występują przeciwwskazania co do przeprowadzenia badania, mogą to być:

 • ciąża;
 • nadczynność tarczycy;
 • nieprawidłowa praca nerek;
 • ostre reakcje organizmu na skutek wypicia środka kontrastowego.

O wykonaniu badania decyduje lekarz radiolog.

W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem:

+48 507 807 407

Tomografia Poznań – jakie badania wykonasz?

W naszej pracowni tomografii komputerowej w Poznaniu wykonasz następujące badania: 

 • Tomografia komputerowa kręgosłupa – szyjnego, piersiowego, lędźwiowego – ocena zmian pourazowych, patologicznych, ocena złamań w obrębie trzonów kręgów
 • Tomografia komputerowa klatki piersiowej – ocena miąższu płucnego, zmian nowotworowych, możliwość oceny pęcherzyków płucnych (HRCT klatki piersiowej)
 • Tomografia komputerowa stawów – ocena – ocena stawów kolanowych, biodrowych, łokciowych, ramiennych, stawów stopy i ręki, powierzchni stawowych, , diagnostyka zmian zapalnych, nowotworowych i zwyrodnieniowych;
 • Tomografia komputerowa głowy – diagnostyka bólów i zawrotów głowy, zmian ogniskowych i udarów mózgu, a także zaburzeń widzenia, zmiany niedokrwienne, badania naczyniowe – angiografia, obrazowanie mózgowia;
 • Tomografia komputerowa szyi – ocena krtani i zmian patologicznych w obrębie szyi;
 • Tomografia komputerowa jamy brzusznej – ocena stanu narządów jamy brzusznej (schorzenia nerek, jelita grubego, trzustki) i dróg żółciowych;
 • Tomografia komputerowa miednicy mniejszej – ocena stanu narządów i struktur kostnych miednicy, diagnostyka naczyń krwionośnych;
 • Tomografia komputerowa zatok – ocena drożności zatok, przewlekłe zapalenie zatok;
 • Tomografia komputerowa kości długich – ocena pourazowa, ocena zmian patologicznych w obrębie kości

Tomografia – wykonywane badania

Za pomocą tomografii komputerowej można wykonać całą serię badań i poddać prześwietleniu dowolny obszar ciała. Do tych najczęstszych zalicza się tomografię komputerową głowy, jamy brzusznej, tomografię zatok, oraz klatki piersiowej. Na wykonanie badań lekarz przepisuje skierowanie, z którym należy udać się do ośrodka medycznego wyposażonego w tomograf komputerowy.

  Tomografia komputerowa – kiedy należy ją zrobić?

  Tomografię komputerową trzeba wykonać jak najszybciej w momencie podejrzenia jakichkolwiek zmian występujących w organizmie. W zależności od obszaru pojawienia się dolegliwości, pacjent powinien zostać skierowany na:

  tomografię komputerową głowy – wykorzystywana w przypadku gdy pacjent miał udar mózgu, doznał urazu czaszkowo-mózgowego, występują podejrzenia co do guza mózgu lub zmian niedokrwiennych, podejrzenie wad w rozwoju ucha zewnętrznego i środkowego (także jego zapalenia), zdiagnozowanie u pacjenta Alzheimera, w celu zdiagnozowania lub wykluczenia nowotworu, podejrzenie niedokrwistości lub występowanie krwotoków. W przypadku dzieci tomografia komputerowa może wykryć wady rozwojowe.

  Tomografię komputerową jamy brzusznej – badanie tomografem w tym przypadku jest konieczne gdy pacjent cierpi na schorzenia nerek, występują przesłanki co do tego, że pacjent choruje na nowotwór, ma zapalenie trzustki, jelita grubego, niedrożność przewodu pokarmowego, doznał urazu jamy brzusznej, pojawiło się krwawienie z przewodu pokarmowego. 

  Tomografię komputerową zatok – tomografia w tym przypadku zalecana jest pacjentom, którzy cierpią z powodu przewlekłego zapalenia zatok, u których wystąpił uraz w obrębie zatok, lub jest podejrzenie związane z guzem jamy nosowej. Lekarz może skierować pacjenta na tomograf w celu oceny i wyznaczenia kierunku oraz strategii leczenia chorób zatok. 

  Tomografię klatki piersiowej – jest to skuteczna forma badania, która pozwala na uwidocznienie przyczyn gorszego stanu pacjenta i odczuwania bólu w okolicach serca, płuc, oskrzeli i przełyku. W przypadku wątpliwości lekarzy co do wyników innych badań, jak RTG, lub powstałych urazów okolic klatki piersiowej, tomografia komputerowa pozwala wykryć ewentualne zmiany oraz ocenić ich rozległość. Badaniu poddawani są pacjenci, u których pojawiło się ryzyko wystąpienia tętniaka aorty, odczuwają dolegliwości, które wskazują na zapalenie płuc, istnieje potrzeba wykluczenia lub zlokalizowania nowotworu, określenia jego rozmiarów, wykrycie ewentualnych przerzutów.

   Badanie tomografem – jak często można wykonywać badanie?

   • Badanie tomografem komputerowym należy wykonać w przypadku wyraźnych wskazań. Najlepiej, aby proces był powtarzany jak najrzadziej. Nie ma jednak określonych limitów co do ilości przeprowadzania takiego badania. Jeżeli występuje wyraźna potrzeba, należy skorzystać z takich możliwość technologicznych. Szczególnie ważne jest to u pacjentów, u których pojawiły się podejrzenia co do rozwoju choroby nowotworowej lub przerzutów. O tym jak często można i należy wykonywać badanie, decyduje lekarz.

   Czy tomografia komputerowa jest bezpieczna – Uwagi ogólne

   Tomografia komputerowa wiąże się z pewnym ryzykiem, jednakże to badanie wykorzystywane jest w szczególnych i określonych przypadkach. Podczas tomografii pacjent poddawany jest promieniowaniu rentgenowskiemu, które może uszkadzać DNA. Należy odnotować, że tomografia komputerowa jest konieczna gdy inne metody zawodzą. To znacznie szybciej przybliża pacjenta do uzyskania precyzyjnej diagnozy i być może wczesnego wykrycia niepokojących i zagrażających życiu zmian.

   Podczas tomografii korzysta się z minimalnej dawki promieniowania – jego poziom został dostosowany w taki sposób, aby uzyskać jedynie wysokiej jakości obraz. Średnio przyjmowana dawka promieniowania, w przypadku przeprowadzonego badania całego ciała, to około 10 mSv.

   Ta metoda może być szczególnie szkodliwa dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także dla dzieci. Nie jest to jednak reguła. Jeżeli lekarz zadecyduje, że tomografia komputerowa powinna zostać przeprowadzona również w przypadku tych osób, należy niezwłocznie poddać się badaniu. Przykładem do podjęcia takiej decyzji mogą być wątpliwości co do prawidłowego rozwoju płodu i zagrożenie życia dziecka.

   Ile kosztuje tomografia prywatnie – cena

   Moja Diagnoza to profesjonalne centrum medyczne, które w swojej ofercie posiada szeroką paletę badań przeprowadzanych za pomocą najnowocześniejszego sprzętu. Tomografia komputerowa jest jednym z badań, które należy do najbardziej precyzyjnych metod wykrywania zmian. Do szczególnych atutów tej metody należy dodać koszt badania, który proponujemy w atrakcyjnych i korzystnych cenach w naszej placówce.

   Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat cennika, skorzystaj z zakładki kontakt i skonsultuj się z naszymi specjalistami. Umów się na wizytę i wybierz dogodny dla siebie termin. Bądź na bieżąco z naszymi nowościami, promocjami oraz zniżkami, i śledź nasze aktualności.

   Pracownia tomografii komputerowej Poznań – dlaczego my?

   Oferta centrum medycznego Moja Diagnoza to kompleksowe usługi, wśród których znajdziesz innowacyjne metody badań przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu medycznego. Jesteśmy zespołem doświadczonych i wyposażonych w odpowiednią wiedzę osób, dbających o Twoje bezpieczeństwo, a także jakość świadczonych badań. Twoje zdrowie i zaufanie jest dla nas najważniejsze. Dzięki doskonałej lokalizacji w niedalekiej odległości od centrum Poznania oraz dobrej komunikacji miejskiej dotrzesz do nas bez problemu.

   Skorzystaj z prywatnych usług, które zostały docenione przez szerokie grono pacjentów. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem adresu mailowego – szczegóły znajdziesz w zakładce kontakt.

   Witaj w naszym centrum medycznym!

   NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE

   PYTANIA PRZEZ PACJENTÓW

   Tomografia Poznań – jak umówić się na wizytę?

   Aby umówić się na badanie, należy zadzwonić pod numer 507 807 407 bądź dokonać rejestracji osobiście w Centrum Medycznym Nobel Tower w Poznaniu przy ul. Dąbrowskiego 77A (+2 piętro). Istnieje możliwość rejestracji poprzez e-mail rejestracja@mojadiagnoza.com.pl lub stronę internetową (przycisk UMÓW BADANIE). Dysponujemy szybkimi terminami badań.

   Tomografia komputerowa Poznań – czy jest niezbędne skierowanie?

   Tak, na badanie tomografii komputerowej należy zgłosić się ze skierowaniem wystawionym przez lekarza. Badanie tomografem komputerowym należy wykonać w przypadku wyraźnych wskazań. Najlepiej, aby proces był powtarzany jak najrzadziej. O tym jak często można i należy wykonywać badanie, decyduje lekarz.

   Jaką dokumentację medyczną należy zabrać?

   Na badanie należy zgłosić się z dokumentem potwierdzającym tożsamość. Na badanie należy zgłosić się z wcześniejszą dokumentacją medyczną badanej okolicy: wypisy ze szpitala oraz wyniki wszystkich poprzednich badań obrazowych (opisy, zdjęcia, płyty) – USG, RTG, TK, MR, PET i innych. Jeżeli masz pytania co do tego jak dobrze przygotować się do tomografii komputerowej, skorzystaj z zakładki KONTAKT.

   Badanie tomograficzne Poznań – jak odebrać wynik?

   Wyniki badania można odebrać online poprzez Portal Pacjenta, osobiście w naszej placówce, lub za pośrednictwem osoby trzeciej posiadającej upoważnienie pozostawione w dniu badania w Centrum Medycznym Moja Diagnoza.

   Tomograf Poznań – jak przygotować się do wizyty?

   Pacjent poddawany badaniom tomografii komputerowej bez kontrastu nie jest zobligowany do przygotowania się w żaden szczególny sposób. Wyjątkiem jest wykonanie badania z podaniem środka kontrastującego. Do sześciu godziny przed planowanym badaniem nie powinno się spożywać żadnych posiłków ani napojów. Należy zgłosić się do placówki z aktualnym poziomem kreatyniny we krwi (nie starszy niż 7 dni przed wykonaniem badania). Pacjent powinien zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu przed oraz po badaniu. Osoby, zażywające jakiekolwiek leki, powinny przyjmować je regularnie.

   Czym różni się badanie tomografem od badania rezonansem magnetycznym?

   To dwa zupełnie różne badania, wykonywane w różnych celach diagnostycznych, w zależności od sytuacji klinicznej pacjenta. Często tomografia komputerowa jest alternatywą dla pacjentów, u których nie ma możliwości wykonania rezonansu magnetycznego.

   Pracownia tomografii komputerowej – jakie badania tomografem wykonasz w Moja Diagnoza?

   W Moja Diagnoza wykonywana jest m.in.:

   • Tomografia kręgosłupa
   • Tomografia klatki piersiowej
   • Tomografia głowy
   • Tomografia miednicy
   • Tomografia zatok
   • Tomografia jamy brzusznej

   Ile kosztuje tomografia prywatnie? Cena

   Aby poznać cenę badania tomograficznego w Centrum Medycznym Moja Diagnoza, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.