Moja Diagnoza Polska ul. Dąbrowskiego 77A, Poznań

Rejestracja: 507 807 407

Tomografia klatki piersiowej Poznań

Tomografia komputerowa klatki piersiowej – czym jest?

Tomografia komputerowa to badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, które wykorzystuje w swoim działaniu promieniowanie rentgenowskie. Przewaga tej metody nad zwykłym badaniem RTG polega na tym, że umożliwia ona wykonanie całej serii zdjęć w wielu płaszczyznach, a za pomocą specjalnych rekonstrukcji można obserwować różne przekroje oraz warstwy ciała pacjenta.

Tomografia komputerowa klatki piersiowej – wskazania

Tomografia komputerowa klatki piersiowej jest to skuteczna forma badania, która pozwala na uwidocznienie przyczyn gorszego stanu pacjenta i odczuwania bólu w okolicach serca, płuc, oskrzeli i przełyku. W przypadku wątpliwości lekarzy co do wyników innych badań, jak RTG, lub powstałych urazów okolic klatki piersiowej, tomografia komputerowa pozwala wykryć ewentualne zmiany oraz ocenić ich rozległość. Badaniu poddawani są pacjenci, u których pojawiło się ryzyko wystąpienia tętniaka aorty, odczuwają dolegliwości, które wskazują na zapalenie płuc, istnieje potrzeba wykluczenia lub zlokalizowania nowotworu, określenia jego rozmiarów, wykrycie ewentualnych przerzutów.

Tomografia komputerowa klatki piersiowej – przeciwskazania

Tomografia komputerowa jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. W szczególnych przypadkach występują przeciwwskazania co do przeprowadzenia badania, mogą to być:

  • ciąża;
  • nadczynność tarczycy;
  • nieprawidłowa praca nerek;
  • ostre reakcje organizmu na skutek podania środka kontrastowego.

Tomografia komputerowa klatki piersiowej – zakres badania

Tomografia komputerowa klatki piersiowej obejmuje ocenę miąższu płucnego, zmian nowotworowych, możliwość oceny pęcherzyków płucnych (HRCT klatki piersiowej).
Pacjent poddawany badaniom bez użycia środka kontrastującego nie jest zobligowany do przygotowania się w żaden szczególny sposób.

Wymogiem, jaki należy spełnić przed tomografią z podaniem środka kontrastującego, jest stawienie się do ośrodka medycznego na czczo, z aktualnie oznaczonym poziomem kreatyniny we krwi (nie starszym niż 7 dni przed badaniem). Od czterech do sześciu godziny przed planowanym badaniem nie powinno się spożywać żadnych posiłków ani napojów. Pacjent powinien zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu na dwa dni przed badaniem (2 litry na dobę) oraz po badaniu. Osoby, zażywające jakiekolwiek leki, powinny przyjmować je regularnie. Po zakończonym badaniu można wrócić do normalnego funkcjonowania.

Jaką dokumentacje medyczną należy ze sobą zabrać na badanie tomografii komputerowej ?

W przypadku posiadania aktualnych wyników badań oraz wyników wcześniej przeprowadzonych tomografii (płytę wraz z opisem - o ile takie miały miejsce) najlepiej zabrać je ze sobą.

Na badanie należy zgłosić się z dokumentem potwierdzającym tożsamość oraz skierowaniem.

Jeżeli masz pytania co do tego jak dobrze przygotować się do tomografii komputerowej, skorzystaj z zakładki kontakt.

Czy jest niezbędne skierowanie na badanie tomografii komputerowej ?

Tak, na badanie tomografii komputerowej należy zgłosić się ze skierowaniem wystawionym przez lekarza. Badanie tomografem komputerowym należy wykonać w przypadku wyraźnych wskazań. Najlepiej, aby proces był powtarzany jak najrzadziej. O tym jak często można i należy wykonywać badanie, decyduje lekarz.

Jak odebrać wynik badania tomografii komputerowej ?

Wyniki badania można odebrać online poprzez Portal Pacjenta, osobiście w naszej placówce, lub za pośrednictwem osoby trzeciej posiadającej upoważnienie pozostawione w dniu badania w Centrum Medycznym Moja Diagnoza.

Tomografia komputerowa Poznań - dlaczego my?

  • Wykwalifikowany zespół specjalistów oraz pracowników gwarantujący profesjonalną opiekę oraz najwyższą trafność diagnozy.
  • Zaawansowana technologicznie aparatura.
  • Wizyty odbywają się bez kolejek. Krótki czas oczekiwania na termin badania i jego opis, co umożliwia natychmiastowe podjęcie leczenia.
  • Konkurencyjne ceny badań.
  • Doskonała lokalizacja w centrum Poznania.
Jeżeli chcesz wykonać badanie tomografii komputerowej prywatnie w Poznaniu, zadzwoń i umów się na wizytę w naszym centrum. Zapraszamy do budynku Nobel Tower przy ulicy Dąbrowskiego 77A, tel. 507 807 406.