Moja Diagnoza Polska ul. Dąbrowskiego 77A, Poznań

Rejestracja: 507 807 407

RTG klatki piersiowej Poznań

Rentgen klatki piersiowej Poznań

czym jest?

Badanie radiologiczne klatki piersiowej, zwane również rentgenem lub prześwietleniem, stosowane jest w diagnostyce chorób serca i płuc, a także w celach profilaktycznych. Pozwala na zobrazowanie narządów i kości znajdujących się nad mięśniem przepony. RTG umożliwia m.in. zdiagnozowanie zapalenia płuc, gruźlicy i rozedmy płuc, zobrazowanie uszkodzeń klatki piersiowej, ocenę wielkości węzłów chłonnych czy wykrycie zmian nowotworowych.

RTG płuc zalecane jest w szczególności u osób, które doznały urazu, cierpią z powodu duszności, są nałogowymi palaczami lub są narażeni zawodowo na czynniki powodujące choroby płuc. W przypadku pacjentów palących papierosy zaleca się, aby w ramach kontroli wykonywały RTG płuc raz w roku.

Badanie polega na krótkotrwałym prześwietlaniu wiązką promieniowania rentgenowskiego organów pacjenta. Powstałe w jego wyniku zdjęcie jest następnie poddawane analizie radiologicznej. Promienie są pochłaniane przez tkanki w różnym stopniu – najwięcej z nich zatrzymuje się na tkankach kostnych, co znajduje swoje odzwierciedlenie w zdjęciach rentgenowskich, na których są one zawsze najjaśniejsze. Rentgen klatki piersiowej to badanie bezbolesne i nieinwazyjne. Trwa zaledwie kilka minut i pozwala na trafne zdiagnozowanie wielu schorzeń.

W naszym centrum diagnostyki obrazowej wykonujemy szeroki zakres badań RTG, w tym rentgen klatki piersiowej. Korzystamy z najnowocześniejszej aparatury, dzięki której pacjenci nie są narażeni na duże dawki promieniowania, a uzyskany obraz jest bardzo wysokiej jakości. Zadzwoń i umów się na wizytę.

Badanie RTG

Badanie RTG jest bezbolesne i bezinwazyjne. Jego wykonanie trwa zaledwie kilka minut, podczas których pacjent w zależności od badanej części ciała przyjmuje odpowiednią pozycję i oczekuje na wyzwolenie promieni przez radiologa znajdującego się w osobnym pomieszczeniu.
Przeciwwskazania
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża.
Nie należy też przeprowadzać badania częściej niż 2 razy w roku.

W RTG wykorzystywana jest różnica w pochłanianiu promieni przez tkanki, zwłaszcza miękkie i twarde, dlatego doskonale nadaje się do badania:

  • kości w przypadku podejrzenia złamania
  • kręgosłupa
  • jamy brzusznej i jej narządów – badania pozwala znaleźć przyczynę niespecyficznych bólów brzucha
  • klatki piersiowej i płuc – np. diagnoza zapalenia płuc, gruźlicy i zmian nowotworowych
Nasza pracownia
Rentgen DEL MEDICAL

W naszej pracowni wykonujemy badania wykorzystując wysokiej klasy sprzęt firmy DEL MEDICAL. Profesjonalna konstrukcja urządzenia i zastosowane w nim innowacyjne rozwiązania zapewniają pacjentowi bezpieczeństwo, a także zwiększają komfort w trakcie badania. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE

PYTANIA PRZEZ PACJENTÓW
Jak umówić się na badanie?

W celu umówienia się na wizytę należy zadzwonić po numer telefonu: 507 807 407 lub zapisać się osobiście w naszej placówce przy ul. Dąbrowskiego 77A, Nobel Tower (+2 piętro) w Poznaniu. Do rejestracji niezbędny jest dokument tożsamości. Istnieje możliwość zapisu na badanie poprzez e-mail: rejestracja@mojadiagnoza.com.pl.

Czy skierowanie na badanie jest niezbędne?
Tak, badanie RTG wymaga skierowania od lekarza.
Jaką dokumentację medyczną należy zabrać?
Na badanie należy zgłosić się z wcześniejszą dokumentacją medyczną badanej okolicy. Prosimy zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań lub wypisy szpitalne. Osoby niepełnoletnie proszone są o zabranie książeczki zdrowia dziecka.
Jak odebrać wynik badania RTG?

Wyniki badania należy odebrać osobiście, online pod tym adresem lub za pośrednictwem osoby trzeciej posiadającej upoważnienie pozostawione przez pacjenta w placówce Mojej Diagnozy Polska.

Jak powinno wyglądać upoważnienie do odbioru wyników?
Żeby umożliwić odebranie wyników badań osobie trzeciej, należy pobrać i wypełnić poniższe oświadczenie.
Jak się przygotować do badania RTG?
Specjalnego przygotowania wymagają RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, RTG stawów krzyżowo-biodrowych, RTG kości krzyżowej, RTG kości ogonowej i RTG miednicy. Należy przyjść na nie na czczo lub co najmniej 5-6 godzin po posiłku. W dniu poprzedzającym badanie należy przyjąć Espumisan (3 razy po 2 kapsułki) oraz stosować dietę lekkostrawną. Odpowiednie przygotowanie gwarantuje wysoką jakość obrazu radiologicznego.