Moja Diagnoza Polska ul. Dąbrowskiego 77A, Poznań

Rejestracja: 507 807 407

Mammografia Poznań

Mammografia jest badaniem piersi, które umożliwia wykryć zachodzące zmiany już na wczesnym etapie rozwoju raka. Innowacyjna aparatura przystosowana do warunków tego badania, pozwala na wykazanie już nawet drobnych i niepokojących różnic. Wspólnie z naszym zespołem z centrum medycznego w Poznaniu przeprowadzamy szczegółowe badania mammograficzne, mające na celu zlokalizowanie groźnych dla zdrowia naszych pacjentek zmian w obrębie gruczołów piersiowych.

Skorzystaj z usług specjalistów z centrum medycznego Moja Diagnoza. Za sprawą szybkiej i bezproblemowej rejestracji, umówisz się na wizytę bez kolejekWyniki online otrzymasz bez wychodzenia z domu.

Badania mammograficzne

Czym jest?

Mammografia (MRTG) jest badaniem, które polega na prześwietleniu rentgenowskim piersi w celu wykrycia ewentualnych zmian zachodzących w obrębie gruczołów. W tym celu wykorzystuje się niską, niegroźną dawkę promieniowania (0,4 mSV).

Dziś, mammografię, można przeprowadzić przy użyciu zaawansowany technologii na dwa sposoby. Mammografia cyfrowa (FFDM),  a także mammografia CAD (computer-aideddetection), to dużo dokładniejsze metody, które pozwalają na pozyskanie jeszcze precyzyjniejszych danych. 

Mammograf przypomina sześcian wyposażony w tubę, która emituje promieniowanie. Dodatkowo urządzenie ma zamontowane dwie płyty. Jedna z nich służy do umieszczenia na niej badanej piersi, druga zaś uciska ją dla uzyskania dokładniejszego obrazu.

Mammografia – jak wygląda badanie?

    Poddana badaniu pierś, umieszczana jest w odpowiedniej pozycji na wspomnianej już płycie. Druga płyta zaczyna uciskać gruczoł. Celem tego zabiegu jest zniwelowanie wszelkich zgrubień i maksymalne wypłaszczenie piersi w taki sposób, aby tkanki mogły się regularnie rozłożyć, nie zakrywając żadnych, nawet najmniejszych, zmian. Ponadto płyta dociskająca ma utrzymać pierś w jednakowej pozycji, aby obraz rentgenowski był najwyższej jakości. MRTG może zostać wykonane na dwa sposoby – stojąc przy mammografie, lub leżąc w pozycji skośno-bocznej. W czasie mammografii kobieta może być poproszona o wstrzymanie na kilka sekund oddechu. Dzięki temu uzyskany obraz będzie idealny.

    Mammografia komputerowa – jak się przygotować?

      Każde badanie mammograficzne warto poprzedzić konsultacją z lekarzem. W przypadku wykrycia u siebie niepokojących zmian – guzków, przerostów – należy obowiązkowo udać się do specjalisty. Jeśli przeszłaś jakiekolwiek operacje, masz wiedzę na temat chorób nowotworowych w rodzinie (w szczególności raka piersi i jajników), lub zażywasz leki (hormony), udziel informacji lekarzowi. Jak odpowiednio przygotować się do mammografii?

      Badanie najlepiej przeprowadzić w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego. Wrażliwość piersi nie będzie wpływać na komfort pacjentki.

      Jeżeli istnieją przesłanki co do tego, że możesz być w ciąży, należy bezzwłocznie powiadomić o tym lekarza przeprowadzającego badanie. To samo dotyczy kobiet, które karmią piersią.

      W dniu zaplanowanego badania warto zrezygnować z antyperspirantów, olejków, kremów, balsamów itp. Składniki wykorzystywane do produkcji tych kosmetyków, mogą ulegać krystalizacji, co wpłynie na ostateczny wynik.

      Występowanie jakiegokolwiek bólu sutków, a także dyskomfortu w ich obrębie, powinno zostać zgłoszone przed przystąpieniem do badania.

      Jeżeli pacjentka posiada wyniki poprzedniej mammografii, powinna ją ze sobą zabrać.

      Pamiętając o tym, na czym polega mammografia komputerowa, warto zrezygnować tego dnia z jednoczęściowych strojów. Zdecydowanie bardziej komfortowo poczują się te pacjentki, które będą miały szansę na odsłonięcie jedynie górnych partii ciała.

      Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat badania, lub masz wątpliwości co do tego jak się przygotować, skorzystaj z możliwości konsultacji. Kliknij zakładkę kontakt i skontaktuj się z naszymi specjalistami.

      Mammografia – wskazania

      do przeprowadzenia rezonansu:

      • jesteś po 40 roku życia;
      • jesteś po 50 roku życia;
      • należysz do grupy ryzyka (w rodzinie występowały przypadki raka piersi lub jajników);
      • zmiany w obrębie sutka – torbiel, guz;
      • wyciekający płyn z brodawki;
      • zmiana kształtu piersi;
      • wciągnięcie skóry lub sutka;
      • ból w obrębie gruczołu piersiowego;
      • jesteś po chemioterapii (rak sutka).

      O wykonaniu badania decyduje lekarz radiolog.

      W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem:

      +48 507 807 407

      Mammografia – Przeciwwskazania

      Mammografia komputerowa nie powinna być przeprowadzana w określonych sytuacjach. Należą do nich:

      • potwierdzona wynikami ciąża – z uwagi na ryzyko uszkodzenia płodu promieniowaniem rentgenowskim;
      • tkliwość piersi i obrzmienie spowodowane drugą połową cyklu miesiączkowego. To nie jedyny powód, dla którego w tym okresie warto zrezygnować z badania. Pod uwagę brane jest również wysokie prawdopodobieństwo zapłodnienia. Jeżeli z całą pewnością możesz stwierdzić, że do niego nie doszło, poddaj się badaniu;
      • wiek pacjentki – jesteś osobą poniżej 40 roku życia. Mammografia u młodszych kobiet nie jest zalecana z uwagi na gęstość struktury piersi. Wraz z wiekiem ulega ona zmianie i pojawia się przewaga tkanki tłuszczowej.

      Mammografia i grupa ryzyka

        Do grupy ryzyka należą te kobiety, u których prawdopodobieństwo zachorowania na raka jest znacznie wyższe. W grupie tej znajdują się te panie, które:

        • nie rodziły;
        • urodziły dziecko w późniejszym wieku – po 35 roku życia;
        • zaczęły miesiączkować na wczesnym etapie życia i przeszły menopauzę w późniejszym wieku – jest to związane z poziomem hormonów, które mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworu;
        • przeszły operację usunięcia jednej piersi. Ryzyko, że nowotwór pojawi się także w drugiej, jest znacznie wyższe;
        • są między 50 a 69 rokiem życia i nigdy nie poddały się badaniu;
        • mają lub miały w rodzinie (I stopień pokrewieństwa) osoby, które zachorowały na nowotwór.

        Badania mammograficzne – kiedy należy powtórzyć?

        • Wraz z wiekiem należy zadbać o cykliczne poddawanie się badaniu mammograficznemu. Mammografia komputerowa z uwagi na swoją precyzję i wysoki stopień wykrywalności zmian, według Towarzystwa Onkologicznego, zalecana jest u kobiet:

          • po 40 roku życia – wykonuj badanie minimum co dwa lata;
          • po 50 roku życia – wykonuj badanie minimum raz w roku;
          • przed 69 rokiem życia, podobnie jak u pań po 50 roku życia, wykonaj rocznie jedno badanie;
          • co roku jeżeli w Twojej rodzinie wystąpiła mutacja genowa (BRCA 1 / BRCA 2), lub wśród najbliższych osób występowały już przypadki raka piersi.

        mammografia w poznaniu – screening raka piersi

        Regularne poddawanie się badaniom przesiewowym ma na celu wykrycie nowotworu na wczesnym jego etapie – jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów choroby. Zmierza to do zniwelowania poziomu umieralności spowodowanej nowotworem, lepszego rokowania i skuteczności terapii, a także obniżenia kosztów całego procesu leczenia. Mammografia jest badaniem, które daje szansę na to, aby z roku na rok zmniejszać poziom zachorowalności na raka piersi. Dzieje się tak za sprawą powszechności i dostępności do badań, a także możliwości uczestnictwa w nich w regularnych odstępach czasu.

        Wskazane jest, aby kobiety dokonywały samobadania. Dotyczy to zarówno pań wpisujących się w przedział wiekowy określony przez Towarzystwo Onkologiczne, jak i młodych dziewczyn, które powinny zwiększać własną świadomość na temat raka piersi.

          Mammografia prywatnie – cena

          Centrum medyczne Moja Diagnoza to zespół profesjonalistów wyposażonych w innowacyjny sprzęt, a także wiedzę, pozwalającą na wczesne wykrycie raka piersi. Mammografia komputerowa jest bezpiecznym i jedynym badaniem o tak wysokim poziomie skuteczności, które pozwala na wczesne reagowanie. Poza mnóstwem zalet urządzenia należy dodać koszt badania, który proponujemy w korzystnych i atrakcyjnych cenach.

          Aby dowiedzieć się ile kosztuje mammografia prywatnie, skorzystaj z zakładki kontakt i skonsultuj się z naszymi specjalistami. Wybierz dla siebie dogodny termin. Zobacz nasze aktualności i bądź na bieżąco z naszymi nowościami, promocjami oraz zniżkami.

          Mammografia Poznań – dlaczego my?

          Moja Diagnoza to innowacyjna pracownia, która swoje usługi świadczy na terenie Poznania. W ofercie znajdziesz szeroki zakres badań oraz profesjonalny i nowoczesny sprzęt pozwalający na postawienie celnej diagnozy. Doświadczona i wyposażona w specjalistyczną wiedzę kadra, zadba o Twoje bezpieczeństwo, a także wysoką jakość usług. Dzięki doskonałej lokalizacji (niedaleko centrum Poznania), dla naszych pacjentów jesteśmy na wyciągnięcie ręki.

          Dołącz do grona kobiet, które zadbały o własne zdrowie i zgłoś się na badanie. Skontaktuj się z nami za pośrednictwem adresu mailowego lub zadzwoń – więcej szczegółów znajdziesz w zakładce kontakt.

          Witaj w naszym centrum medycznym!