Moja Diagnoza Polska ul. Dąbrowskiego 77A, Poznań

Rejestracja: 507 807 407

Tomografia zatok Poznań

Tomografia komputerowa zatok – czym jest?

Tomografia komputerowa zatok jest bezinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym obrazowym badaniem wykorzystującym promienie rentgenowskie pozwalające uchwycić zmiany w obrębie nosa i górnych obszarów czaszki. Głowica urządzenia krąży nad badaną partią ciała, dając precyzyjny wielopłaszczyznowy obraz.

Tomografia komputerowa zatok – wskazania

Osoby cierpiące z powodu nawracających bólów głowy (nasilających się podczas schylania), uporczywego kataru i zatkanego nosa, prawdopodobnie należą do grupy pacjentów borykających się z problemami dotyczącymi zatok. Aby z całą pewnością stwierdzić, czy podstawą dolegliwości są zatoki, należy wykonać badanie tomografem. TK zatok to w zasadzie jedyna forma, pozwalająca na całkowite wykluczenie lub zdiagnozowanie tego rodzaju problemów wewnątrzczaszkowych. Z uwagi na coraz większe stężenie pyłów, spalin i drobnoustrojów występujących w powietrzu, z roku na rok liczba osób cierpiących z tego powodu się zwiększa.

Tomografia komputerowa zatok – przeciwskazania

Tomografia komputerowa jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. W szczególnych przypadkach występują przeciwwskazania co do przeprowadzenia badania, mogą to być:

 • ciąża;
 • nadczynność tarczycy;
 • nieprawidłowa praca nerek;
 • ostre reakcje organizmu na skutek podania środka kontrastowego.

Tomografia zatok zalecana jest u osób, u których występują:

 • krwawienie z nosa,
 • polipy,
 • urazy twarzoczaszki,
 • skrzywiona przegroda nosowa,
 • wąskie ujście zatok,
 • planowane operacje i zabiegi,
 • a także u pacjentów z podejrzeniem zmian nowotworowych.

Tomografia komputerowa zatok – zakres badania

Tomografia komputerowa zatok ocenia drożność zatok, przewlekłe zapalenie zatok. Obejmuje okolice od zatoki czołowej do zarysu górnych zębów włącznie.

Tomografia komputerowa Poznań - jak wygląda badanie ?

W momencie samej tomografii komputerowej osoba leży na specjalnie przygotowanym stole, będącym częścią całego urządzenia. W zależności od tego, jaki narząd poddawany jest prześwietleniu, pacjent zostanie poproszony o położenie się na plecach, boku lub na brzuchu. Szczegółowe informacje jak powinno się zachować w czasie badania, będą podawane przez operatora urządzenia. W trakcie procesu nie wolno się poruszać, a w momencie samego pomiaru należy wstrzymać na chwilę oddech. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.

Tomografia komputerowa - jak się przygotować?

Pacjent poddawany badaniom bez użycia środka kontrastującego nie jest zobligowany do przygotowania się w żaden szczególny sposób.

Wymogiem, jaki należy spełnić przed tomografią z podaniem środka kontrastującego, jest stawienie się do ośrodka medycznego na czczo, z aktualnie oznaczonym poziomem kreatyniny we krwi (nie starszym niż 7 dni przed badaniem). Od czterech do sześciu godziny przed planowanym badaniem nie powinno się spożywać żadnych posiłków ani napojów. Pacjent powinien zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu na dwa dni przed badaniem (2 litry na dobę) oraz po badaniu. Osoby, zażywające jakiekolwiek leki, powinny przyjmować je regularnie. Po zakończonym badaniu można wrócić do normalnego funkcjonowania.

Jaką dokumentacje medyczną należy ze sobą zabrać na badanie tomografii komputerowej ?

W przypadku posiadania aktualnych wyników badań oraz wyników wcześniej przeprowadzonych tomografii (płytę wraz z opisem - o ile takie miały miejsce) najlepiej zabrać je ze sobą.

Na badanie należy zgłosić się z dokumentem potwierdzającym tożsamość oraz skierowaniem.

Jeżeli masz pytania co do tego jak dobrze przygotować się do tomografii komputerowej, skorzystaj z zakładki kontakt.

Czy jest niezbędne skierowanie na badanie tomografii komputerowej ?

Tak, na badanie tomografii komputerowej należy zgłosić się ze skierowaniem wystawionym przez lekarza. Badanie tomografem komputerowym należy wykonać w przypadku wyraźnych wskazań. Najlepiej, aby proces był powtarzany jak najrzadziej. O tym jak często można i należy wykonywać badanie, decyduje lekarz.

Jak odebrać wynik badania tomografii komputerowej ?

Wyniki badania można odebrać online poprzez Portal Pacjenta, osobiście w naszej placówce, lub za pośrednictwem osoby trzeciej posiadającej upoważnienie pozostawione w dniu badania w Centrum Medycznym Moja Diagnoza.

Tomografia komputerowa Poznań - dlaczego my?

 • Wykwalifikowany zespół specjalistów oraz pracowników gwarantujący profesjonalną opiekę oraz najwyższą trafność diagnozy.
 • Zaawansowana technologicznie aparatura.
 • Wizyty odbywają się bez kolejek. Krótki czas oczekiwania na termin badania i jego opis, co umożliwia natychmiastowe podjęcie leczenia.
 • Konkurencyjne ceny badań.
 • Doskonała lokalizacja w centrum Poznania.
Jeżeli chcesz wykonać badanie tomografii komputerowej prywatnie w Poznaniu, zadzwoń i umów się na wizytę w naszym centrum. Zapraszamy do budynku Nobel Tower przy ulicy Dąbrowskiego 77A, tel. 507 807 406.