Moja Diagnoza Polska ul. Dąbrowskiego 77A, Poznań

Rejestracja: 507 807 407

Tomografia jamy brzusznej Poznań

Tomografia komputerowa jamy brzusznej – czym jest?

Tomografia komputerowa to badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, które wykorzystuje w swoim działaniu promieniowanie rentgenowskie. Przewaga tej metody nad zwykłym badaniem RTG polega na tym, że umożliwia ona wykonanie całej serii zdjęć w wielu płaszczyznach, a za pomocą specjalnych rekonstrukcji można obserwować różne przekroje oraz warstwy ciała pacjenta.

Tomografia komputerowa jamy brzusznej – wskazania

Badanie tomografem komputerowym jamy brzusznej jest konieczne gdy pacjent cierpi na schorzenia nerek, występują przesłanki co do tego, że pacjent choruje na nowotwór, ma zapalenie trzustki, jelita grubego, niedrożność przewodu pokarmowego, doznał urazu jamy brzusznej, pojawiło się krwawienie z przewodu pokarmowego.

Tomografia komputerowa jamy brzusznej – przeciwskazania

Tomografia komputerowa jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. W szczególnych przypadkach występują przeciwwskazania co do przeprowadzenia badania, mogą to być:

  • ciąża;
  • nadczynność tarczycy;
  • nieprawidłowa praca nerek;
  • ostre reakcje organizmu na skutek podania środka kontrastowego.

Tomografia komputerowa jamy brzusznej – zakres badania

Zakres badania tomografii komputerowej jamy brzusznej obejmuje ocenę stanu narządów jamy brzusznej (schorzenia nerek, jelita grubego, trzustki) i dróg żółciowych
Pacjent poddawany badaniom bez użycia środka kontrastującego nie jest zobligowany do przygotowania się w żaden szczególny sposób.

Wymogiem, jaki należy spełnić przed tomografią z podaniem środka kontrastującego, jest stawienie się do ośrodka medycznego na czczo, z aktualnie oznaczonym poziomem kreatyniny we krwi (nie starszym niż 7 dni przed badaniem). Od czterech do sześciu godziny przed planowanym badaniem nie powinno się spożywać żadnych posiłków ani napojów. Pacjent powinien zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu na dwa dni przed badaniem (2 litry na dobę) oraz po badaniu. Osoby, zażywające jakiekolwiek leki, powinny przyjmować je regularnie. Po zakończonym badaniu można wrócić do normalnego funkcjonowania.

Jaką dokumentacje medyczną należy ze sobą zabrać na badanie tomografii komputerowej ?

W przypadku posiadania aktualnych wyników badań oraz wyników wcześniej przeprowadzonych tomografii (płytę wraz z opisem - o ile takie miały miejsce) najlepiej zabrać je ze sobą.

Na badanie należy zgłosić się z dokumentem potwierdzającym tożsamość oraz skierowaniem.

Jeżeli masz pytania co do tego jak dobrze przygotować się do tomografii komputerowej, skorzystaj z zakładki kontakt.

Czy jest niezbędne skierowanie na badanie tomografii komputerowej ?

Tak, na badanie tomografii komputerowej należy zgłosić się ze skierowaniem wystawionym przez lekarza. Badanie tomografem komputerowym należy wykonać w przypadku wyraźnych wskazań. Najlepiej, aby proces był powtarzany jak najrzadziej. O tym jak często można i należy wykonywać badanie, decyduje lekarz.

Jak odebrać wynik badania tomografii komputerowej ?

Wyniki badania można odebrać online poprzez Portal Pacjenta, osobiście w naszej placówce, lub za pośrednictwem osoby trzeciej posiadającej upoważnienie pozostawione w dniu badania w Centrum Medycznym Moja Diagnoza.

Tomografia komputerowa Poznań - dlaczego my?

  • Wykwalifikowany zespół specjalistów oraz pracowników gwarantujący profesjonalną opiekę oraz najwyższą trafność diagnozy.
  • Zaawansowana technologicznie aparatura.
  • Wizyty odbywają się bez kolejek. Krótki czas oczekiwania na termin badania i jego opis, co umożliwia natychmiastowe podjęcie leczenia.
  • Konkurencyjne ceny badań.
  • Doskonała lokalizacja w centrum Poznania.
Jeżeli chcesz wykonać badanie tomografii komputerowej prywatnie w Poznaniu, zadzwoń i umów się na wizytę w naszym centrum. Zapraszamy do budynku Nobel Tower przy ulicy Dąbrowskiego 77A, tel. 507 807 406.