RTG płuc Poznań

RTG jest całkowicie bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem, które pozwala w szybki i precyzyjny sposób zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości zachodzące w obrębie płuc. Rentgen, aby mógł być wykonany z dużą dokładnością, wykorzystuje promieniowanie (promienie X). Jest to mała dawka przyjmowana przez organizm, gdzie czas napromieniowania mierzony jest w milisekundach. Obraz rentgenowski uzyskiwany jest na kliszy. Dla lepszych efektów pacjentowi podawany jest kontrast – szczególnie w przypadku podejrzenia zatorowości płucnej. Rentgen płuc pomaga w diagnozie zapalenia płuc, nowotworu, gruźlicy, oraz innych zmian powstających w obrębie klatki piersiowej.

RTG płuc zalecane jest w szczególności u osób, które doznały urazu, cierpią z powodu duszności, są nałogowymi palaczami lub są narażeni zawodowo na czynniki powodujące choroby płuc. W przypadku pacjentów palących papierosy zaleca się, aby w ramach kontroli wykonywały RTG płuc raz w roku.

Jeżeli chcesz wiedzieć jak przygotować się do badania lub poznać przeciwwskazania, skonsultuj się z naszymi specjalistami. Szczegóły znajdziesz w zakładce kontakt.