Moja Diagnoza Polska ul. Dąbrowskiego 77A, Poznań

Rejestracja: 507 807 407

Moja Diagnoza Polska to pracownia zajmująca się diagnostyką obrazową z zakresu: Rezonansu magnetycznego, RTG oraz USG. Placówka zlokalizowana jest w centrum Poznania.

Rezonans magnetyczny (MR/MRI) z kontrastem wykonuje się w celu dokładniejszej oceny charakteru i unaczynienia stwierdzonej zmiany w organizmie. Badanie rezonansu magnetycznego z kontrastem jest wykonywane w przypadku, gdy zmiana, którą obrazujemy tego wymaga o czym najgęściej decyduje lekarz radiolog nadzorujący badanie. Kontrast, czyli specjalny środek kontrastowy, podawany dożylnie, służy do zwiększenia kontrastu obrazów uzyskiwanych podczas badań MRI- to właśnie dzięki niemu są różnicowane zmiany.

W niektórych badaniach, takich jak: rezonans magnetyczny serca, piersi, prostaty, jamy brzusznej – podanie środka kontrastującego jest niezbędne, w przeciwnym razie wykonanie takiego badania jest nie diagnostyczne.

Rezonans magnetyczny głowy z kontrastem – wskazania?

Rezonans magnetyczny głowy z kontrastem ma na celu zobrazowanie procesów patologicznych. Główne wskazania do podania kontrastu przy obrazowaniu mózgowia to:

  • Diagnostyka guzów mózgu – zmiany onkologiczne pierwotne i przerzutowe
  • Ocena zmian w mózgu typu: ropień, zmiany zapalne, naczyniaki
  • Zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych
  • W chorobach takich jak stwardnienie rozsiane i neurobolerioza kontrast pozwala na identyfikację aktywnych zmian
  • Ocena skuteczności przebytych operacji lub zabiegów
  • Monitorowanie przebiegu leczenia

Rezonans magnetyczny głowy z kontrastem – jak przygotować się do badania?

Do badania rezonansu magnetycznego głowy z kontrastem, jak i innych okolic anatomicznych wymagających jego podania pacjent musi się przygotować. Przede wszystkim musi pozostać na czczo na 6 godzin przed wykonanym badaniem. Pacjent musi posiadać również oznaczony poziom kreatyniny we krwi, a jego wynik nie może być starszy niż 7 dni przed badaniem. Wszelkie elementy metalowe w ciele i na ciele są przeciwskazaniem do wykonania badania. Przed badaniem pacjent musi mieć założony wenflon. Badanie rezonansu magnetycznego z kontrastem trwa dłużej niż standardowy rezonans magnetyczny – nawet do około 60 min w zależności od badanej okolicy. Na czas badania pacjent musi pozostać bez ruchu. Pacjent proszony jest o zabranie ze sobą wszelkiej dokumentacji medycznej badanego obszaru (wypisy ze szpitala oraz wyniki wszystkich poprzednich badań obrazowych (opisy, zdjęcia, płyty) – USG, RTG, TK, MR, PET i innych.

Po wykonanym badaniu pacjent może normalnie funkcjonować i wrócić do swoich codziennych czynności. Zaleca się, aby po badaniu rezonansu z kontrastem wypić duże ilości wody niegazowanej, która przyspieszy całkowite wydalenie środka kontrastującego z organizmu.

Rezonans magnetyczny głowy z kontrastem – cena

Koszt badania rezonansu magnetycznego głowy waha się w granicach 600-900 zł w zależności od rodzaju badania. Każdorazowe podanie środka kontrastującego to dodatkowy koszt 250 zł. Więcej informacji na temat kosztów badania rezonansu magnetycznego barku można uzyskać pod numerem telefonu 507 807 407 lub adresem mailowym rejestracja@mojadiagnoza.com.pl